Nordic Walking – jak bezbłędnie chodzić?

Od dawna wiadomo, że nawet zwykłe spacery są bardzo zdrowe zarówno dla ducha jak i ciała. Spacerowanie poprawia humor, pozwala się zrelaksować i odpocząć od codziennych problemów. Ponadto jakakolwiek forma ruchu na świeżym powietrzu jest bardzo wskazana i zdrowa. Nordic Walking to bardzo aktywna forma spacerowania, która wzmacnia każdą grupę mięśni naszego organizmu. Korzyści płynące ze spaceru na powietrzu oraz wzrost bezpieczeństwa przy podobnym wysiłku energetycznym są argumentami, które zachęciły m.in. biegaczy do uprawiania marszu z kijkami.
/ 12.01.2011 12:30

Warto pamiętać, że Nordic Walking to również odciążenie stawów, ścięgien i więzadeł przy jednoczesnym zaangażowaniu 90 procent mięśni w trakcie jednego spaceru. Duże znaczenie ma zatem poprawna technika spacerowania i treningu z kijkami. Każdy trening powinien być poprzedzony odpowiednią rozgrzewką i rozciąganiem kończyn z użyciem kijków.

Technika marszu z kijami jest połączeniem tradycyjnego marszu z jazdą na nartach, ponieważ odpychamy się kijami od podłoża. Czubek kijka powinien być zawsze skierowany skosem do tyłu. Prawy kij stawiamy wtedy, gdy lewa pięta jest stawiana na ziemi. Im dłużej kij ma kontakt z ziemią, tym bardziej efektywny jest marsz. Prawidłowo wykonany ruch powinien być harmonijny a jednocześnie dynamiczny.

Zobacz również: Jaka dieta dla miłośników Nordic Walkingu?

Warto pamiętać również o odpowiedniej technice trzymania kijka. W momencie kontaktu kijka z ziemią należy uchwycić mocniej rączkę. Podczas podnoszenia zaś, ręka powinna być otwarta. Użycie kijków powoduje lekkie wysunięcie sylwetki do przodu oraz wyprostowanie jej. Górna część tułowia powinna być delikatnie pochylona. Naprzemienna praca ramion, kijki blisko tułowia oraz rytmika marszu to kolejne wskazówki, których powinniśmy się trzymać, aby marsz był nie tylko przyjemny, ale i efektywny.

Pamiętajmy również o tym, aby barki były luźno, a przedramiona mocno zaangażowane w odpychanie się kijkami od ziemi. 

Zobacz również: Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków na nartach?

Redakcja poleca

REKLAMA